لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

رفتن به خانه فامیلی که خمس نمی دهد چه حکمی دارد؟

دسته: احکام خمس
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
رفتن به خانه فامیلی که خمس نمی دهد چه حکمی دارد؟Reviewed by کارشناس دینی on Nov 1Rating: 3.5

خمس و صله رحم

پرسش: با توجه به اهمیت خمس واثرات وضعی که برمحیط زندگی ما می گذارد.رفت آمد باخانواده هایی که خمس پرداخت نمی کند، چه حکمی دارد؟

پاسخ: برخی از مردم فکر می کنند معاشرت با اینگونه افراد  اشکال دارد و نباید رفت آمد با اینگونه افراد داشته و از غذاهای آنان بخورند. و در برخی موارد دیده میشود که موجب قطع رحم ( قطع ارتباط با خویشاوندان ) نیز می گردد در حالی که این برداشت نادرست است حال با توجه به فقهی بودن مساله نظر مراجع معظم را در این زمینه مرور میکنیم :

همه مراجع(به جز سیستانی وتبریزی و وحید): معاشرت با آنان اشکال ندارد واگر یقین نداشته باشد به غذای آنها خمس تعلق گرفته، خوردن آن نیز جایز است،وچناچه احتمال تاثیربدهد،آنان را ارشاد بکند.(۱)

آیات عظام تبریزی وسیستانی:معاشرت باآنان اشکال ندارد و می تواند ازغذای آنها استفاده بکند و چناچه احتمال تاثیر بدهد، آنان را ارشاد نماید(۲)
آیـت الله وحید:معاشرت با آنان اشکال ندارد واگریقین نداشته باشد به غذای آنها خمس تعلق گرفته وشک دارد،بنابر احتیاط واجب خوردن آن نیز جایز نیست.(۳)

در رساله استفتائات مقام معظم رهبری می خوانیم:

س: معاشرت با مسلمانانی‌ که به امور دینی‌ بخصوص نماز و خمس پایبند نیستند، چه حکمی‌ دارد؟ آیا غذا خوردن در خانه های‌ آنان اشکال دارد؟ در صورت اشکال داشتن، کسی‌ که چندین بار این کار را انجام داده، چه حکمی‌ دارد؟

ج: اگر معاشرت با آنان مستلزم تأیید ایشان در عدم التزام به امور دینی‌ نباشد، اشکال ندارد، مگر آنکه ترک معاشرت با آنان مؤثر در اهتمام ایشان به امور دینی‌ باشد که در این صورت واجب است که معاشرت به طور موقت از باب نهی‌ از منکر ترک شود، ولی‌ استفاده از اموال آنان از قبیل غذا و مانند آن، تا یقین به تعلق خمس به آن نداشته باشید، اشکال ندارد.

حتما بخوانید  آیا به کتب درسی خمس تعلق می­گیرد؟

__________________________________________________
پی نوشت ها:
۱-توضیح المسائل مراجع،م ۱۷۹۵؛آیت الله العظمی نوری همدانی،توضیح المسائل،م ۱۷۹۱؛بآیت الله العظمی بهجت،توضیح المسائل،م ۱۴۰۸؛آیت الله العظمی خامنه ای،اجوبه،س۹۳۲،۹۳۳
۲-توضیح المسائل مراجع،م۱۷۹۵
۳-آیت الله العظمی وحید،توضیح المسائل،م ۱۸۰۳


نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3943 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 26
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است