لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

آیا با فرو بردن چیز نجس مانند فرش درون آب پاک میشود؟

دسته: احکام طهارت
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۳۰ آذر ۱۳۹۵
آیا با فرو بردن چیز نجس مانند فرش درون آب پاک میشود؟Reviewed by کارشناس دینی on Dec 20Rating: 5.0

اگر چیز نجس را در آب کر یا جارى فرو برند(۱)،و در چیزهایى که قابل فشار دادن است مانند فرش و لباس،طورى فشار،یا در داخل آب حرکت دهند که آب داخل آن خارج شود چنانچه از چیزهایى باشد که در دفعۀ اول پاک مى‌شود،آبى که بعد از بیرون آوردن،از آن مى‌ریزد پاک است و اگر از چیزهایى باشد که باید دو مرتبه آن را در آب فرو برند تا پاک شود،آبى که بعد از دفعۀ دوم از آن مى‌ریزد،پاک مى‌باشد.
این مسأله در رسالۀ آیت اللّٰه مکارم نیست
(۱)اراکى:آبى که بعد از بیرون آوردن از آن مى‌ریزد پاک است.[پایان مسأله]
خوئى،سیستانى،تبریزى:مسأله اگر چیز نجس را در کر یا جارى تطهیر نمایند(خوئى،سیستانى:در شستنى که با آن پاک مى‌گردد)آبى که بعد از بیرون آوردن از آن مى‌ریزد،پاک است.
گلپایگانى،بهجت،صافى:مسأله اگر چیز نجسى را در آب کر یا جارى آب بکشند،آبى که بعد از بیرون آوردن،از آن مى‌ریزد پاک است(بهجت:پاک و پاک‌کننده است).
فاضل:مسأله اگر چیز نجس که نیاز به فشار دادن ندارد را در آب کُر یا جارى آب بکشند،آبى که بعد از بیرون آوردن از آن مى‌ریزد پاک است،ولى چیزهایى که مثل لباس و فرش بنا بر احتیاط در آب کُر و یا جارى هم نیاز به خارج کردن غساله آن با فشار و مانند آن دارد،بنا بر احتیاط غساله آن نجس است.
زنجانى:مسأله اگر چیز نجسى را در آب قلیل آب بکشند،از آبى که بعد از بیرون آوردن،از آن مى‌ریزد بنا بر احتیاط باید اجتناب کرد و اگر در غیر آب قلیل آب بکشند آبى که از آن مى‌ریزد پاک است. نورى:مسأله آبى که براى پاک کردن شىء نجس شده استعمال مى‌شود و آن را غُساله مى‌نامند اگر تطهیر با آب قلیل باشد،نجس است؛ولى اگر در آب کر یا جارى تطهیر نمایند،آبى که بعد از بیرون آوردن از آن مى‌ریزد،پاک است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مسأله ۵۴

حتما بخوانید  آیا بچه کافر نجس است

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3955 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 19
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است