لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

روش صحیح انجام استبراء

دسته: احکام طهارت
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۳۰ آذر ۱۳۹۵
روش صحیح انجام استبراءReviewed by کارشناس دینی on Dec 20Rating: 5.0
هنوز افراد زیادی هستند که روش صحیح انجام استبراء را نمی دانند یا اینکه نمی دانند فرق یا تفاوت بین استبرا از بول با استبراء از منی چیست؟ که در این پست قصد داریم روش استبراء از بول و منی را توضیح دهیم:
پرسش:روش انجام صحیح استبراء از بول و استبراء از منی چگونه است ؟

همه مراجع (به جز مکارم): استبراء عمل مستحبی است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجام می‏دهند تا اطمینان پیدا کنند بول در مجرا نمانده است و آن دارای اقسامی است. بهترین آنها این است که بعد از قطع شدن بول، سه مرتبه با انگشت میانه دست چپ از مخرج غائط تا بیخ آلت کشیده و بعد انگشت شست را روی آلت و انگشت پهلوی شست را زیر آن گذاشته و سه مرتبه تا ختنه‏گاه بکشند و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند و استبراء از منی آن است که بعد از خروج منی، بول کنند تا ذرات باقیمانده خارج شود. توضیح‏المسائل مراجع، م ۷۲ و ۳۴۸ ؛ وحید، توضیح‏المسائل، م ۷۳ و ۳۵۴ ؛ دفتر: خامنه‏ای.
آیهاللَّه مکارم: استبراء عمل مستحبی است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجام می‏دهند، به این ترتیب که چند مرتبه از بیخ آلت تا بالا، دست کشیده و قسمت بالا را چند مرتبه فشار دهند تا باقیمانده بول خارج شود، اما استبراء از منی آن است که بعد از خروج منی، بول کنند تا ذرات باقیمانده خارج شود. توضیح‏المسائل مراجع، م ۷۳.
تبصره ۱. فایده استبرا از بول، این است که اگر آب مشکوکی بعد از آن خارج شود، پاک است و وضو را هم باطل نمی‏کند؛ اما اگر استبرا نکرده باشد، باید وضو را اعاده کند و محل را بشوید.
فایده استبرا از منی، این است که اگر رطوبت مشکوکی از او خارج شود و نداند منی است یا یکی از آب‏های پاک، غسل ندارد و اگر استبرا نکند و احتمال دهد ذرات منی در مجرا باقی بوده و همراه بول یا رطوبت دیگری خارج شده، باید دوباره غسل کند.
تبصره ۲. برای زن‏ها استبراء از بول نیست و اگر رطوبتی ببینند و شک کنند پاک است یا نه، پاک می‏باشد و وضو و غسل او را هم باطل نمی‏کند.

حتما بخوانید  روش استبرا در زنان

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3954 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 53
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است