لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

آیا اگر یقین به پاک شدن چیزی نداشته باشیم گمان کافی است

دسته: احکام طهارت
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۷ دی ۱۳۹۵
آیا اگر یقین به پاک شدن چیزی نداشته باشیم گمان کافی استReviewed by کارشناس دینی on Dec 27Rating: 5.0

مسأله ۲۲۴ اگر انسان حالى دارد که در آب کشیدن چیز نجس یقین پیدا نمى‌کند مى‌تواند به گمان اکتفا نماید(۱). این مسأله در رسالۀ آیت اللّٰه زنجانى نیست
(۱)بهجت:و در صورتى که مى‌تواند یقین تقدیرى متعارف را تشخیص دهد،آن مقدّم است(یعنى با این که یقین پیدا نمى‌کند،به مقدارى بشوید که سایر مسلمانها مى‌شویند و بیش از آن لازم نیست).
اراکى:اگر به نحو متعارف،چیز را آب بکشد کفایت مى‌کند.
فاضل:همانند عرف مردم رفتار نماید و یقین براى او لازم نیست.
مکارم:مسأله کسانى که گرفتار حالت وسوسه مى‌شوند و زود،یقین به نجس بودن چیزى پیدا مى‌کنند و یا به هنگام آب کشیدن چیز نجس به آسانى یقین به پاکى پیدا نمى‌کنند یقین آنها اعتبار ندارد و مى‌توانند همان طور که دیگران یقین پیدا مى‌کنند قناعت کنند.
سیستانى:مسأله انسان وسواسى که در آب کشیدن چیز نجس یقین پیدا نمى‌کند،اگر به همان نحوى که افراد متعارف آب مى‌کشند رفتار نماید کفایت مى‌کند.

حتما بخوانید: راه ثابت شدن طهارت

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مراجع اختلاف دارند در زیر مسئله ذکر شده است.) ( طهارت ، پاک شدن ، شستن )

حتما بخوانید  آب کشیدن چیز نجس با دست

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3943 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 17
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است