لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

احکام جنابت به وسیله نزدیکی

دسته: احکام غسل
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۹ دی ۱۳۹۵
احکام جنابت به وسیله نزدیکیReviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: 5.0

مسأله ۳۴۹ اگر انسان جماع (نزدیکی) کند و به اندازۀ ختنه‌گاه یا بیشتر داخل شود(۱)،در زن باشد یا در مرد در قُبُل باشد یا در دُبُر،بالغ باشند یا نابالغ اگر چه منى بیرون نیاید هر دو جنب مى‌شوند(۲).
(۱)مکارم:مرد و زن هر دو جُنُب مى‌شوند،خواه بالغ باشند یا نابالغ،منى بیرون آید یا نه.این در صورتى است که جماع در قُبُل باشد و اگر در دُبُر باشد بنا بر احتیاط واجب باید جمع کند بین غسل و وضو.
(۲)نورى:و در صورتى که تا کمتر از ختنه‌گاه داخل شده،و به طورى است که داخل شدن صدق مى‌کند،احتیاط به غسل کردن ترک نشود.
خوئى،تبریزى،سیستانى،زنجانى:مسأله اگر انسان با زنى جماع کند و به اندازه ختنه‌گاه یا بیشتر داخل شود،در قُبُل باشد یا در دُبُر،بالغ باشند یا نابالغ(زنجانى:یا یکى بالغ و دیگرى نابالغ)اگر چه منى بیرون نیاید،هر دو جنب مى‌شوند.
بهجت:مسأله اگر کسى در قُبُل زن جماع کند و به اندازۀ ختنه‌گاه داخل شود هر دو جنب مى‌شوند؛و هم چنین است بنا بر أظهر اگر در دُبُر زن نزدیکى کند،بلکه بنا بر أظهر و أحوط اگر در دُبُر مردى نزدیکى کند،نیز همین طور است و در نزدیکى با حیوان نیز بنا بر احتیاط حکم همین است.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

حتما بخوانید  حکم نزدیکی با حیوان

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3954 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 11
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است