لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

آیا با غسل جنابت میتوان نماز خواند؟

دسته: احکام غسل
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۹ دی ۱۳۹۵
آیا با غسل جنابت میتوان نماز خواند؟Reviewed by کارشناس دینی on Dec 29Rating: 5.0

[مسأله ۳۹۱ حکم نماز خواندن با غسل جنابت بدون وضو]
مسأله ۳۹۱ کسى که غسل جنابت کرده، نباید براى نماز وضو بگیرد (۱) ولى با غسلهاى دیگر نمى‌شود نماز خواند و باید وضو هم گرفت.

(۱) خوئى، تبریزى، سیستانى، نورى: بلکه با غسلهاى دیگرِ واجب غیر از غسل استحاضۀ متوسطه و با غسلهاى مستحبّ که در مسأله [۶۴۴]مى‌آید، نیز مى‌تواند بدون وضو نماز بخواند اگر چه احتیاط مستحبّ آن است که وضو هم بگیرد.

زنجانى: البته در صورتى که احتمال عدم صحت غسل انجام شده را بدهد مى‌تواند رجاءً وضو بگیرد و با غسلهاى واجبِ دیگر غیر از غسل استحاضه یا غسلهاى مستحب که استحباب آن ثابت است و تفصیل آن در مسألۀ[(۶۴۴)]مى‌آید نیز مى‌تواند بدون وضو نماز بخواند اگر چه احتیاط مستحب آن است که وضو هم بگیرد. و در غسلهایى که مى‌باید رجاءً انجام داد باید وضو گرفت.

فاضل: بلکه با غسلهاى واجبِ دیگر غیر از غسل استحاضۀ متوسطه، نیز مى‌تواند بدون وضو نماز بخواند اگر چه بهتر است وضو هم بگیرد.

مکارم: مسأله با هر غسلى مى‌توان نماز خواند و وضو واجب نیست، خواه جنابت باشد یا غیر آن، واجب باشد یا مستحبّ، ولى احتیاط مستحبّ آن است که در غیر غسل جنابت وضو بگیرد.

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

حتما بخوانید  اگر وسط غسل بول یا باده معده خارج شود آیا غسل باطل است؟

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3963 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 24
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است