لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

حکم روزه زن مستحاضه

دسته: احکام استحاضه
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۱ دی ۱۳۹۵
حکم روزه زن مستحاضهReviewed by کارشناس دینی on Dec 31Rating: 5.0

[مسأله ۴۱۸ حکم روزه زن مستحاضه]
مسأله ۴۱۸ روزۀ زن مستحاضه‌اى که غسل بر او واجب مى‌باشد در صورتى صحیح است که در روز غسلهایى را که براى نمازهاى روزش واجب است، انجام دهد، و نیز بنا بر احتیاط واجب ، باید (۱) غسل نماز مغرب و عشاى شبى که مى‌خواهد فرداى آن را روزه بگیرد به جا آورد (۲) ولى اگر براى نماز مغرب و عشا غسل نکند و براى خواندن نماز شب پیش از اذان صبح غسل نماید و در روز هم غسلهایى را که براى نمازهاى روزش واجب است بجا آورد، روزۀ او صحیح است.

این مسأله در رسالۀ آیت اللّٰه بهجت نیست

(۱) اراکى: نیز باید. .

فاضل: و بنا بر احتیاط. .

نورى: نیز بنا بر احتیاط واجب. .

(۲) اراکى، فاضل: بقیه مسأله ذکر نشده.

گلپایگانى، صافى: مسأله روزۀ مستحاضه‌اى که غسل بر او واجب مى‌باشد، در صورتى صحیح است که (صافى: بنا بر احتیاط لازم) غسل نماز مغرب و عشاى شبى که مى‌خواهد فرداى آن را روزه بگیرد، به جا آورد و بلکه بنا بر احتیاط لازم (صافى: بنا بر احتیاط) غسل نماز مغرب و عشاى شب بعد را نیز، به جا آورد و نیز در روز، (صافى: مستحاضه کثیره، بلکه متوسطه بنا بر احوط) غسلهایى را که براى نمازهاى روزش واجب است انجام دهد (گلپایگانى: اگر براى نماز مغرب و عشاى شب قبل، غسل نکند و نزدیک اذان صبح غسل نماید که با نماز صبح به مقدار نافلۀ صبح زیادتر، فاصله نشود و غسلهاى نمازهاى روز و غسل مغرب و عشاى شب بعد را بنا بر احتیاط لازم به جا آورد، روزه‌اش صحیح است) .

حتما بخوانید  خون استحاضه چه خونی است؟

خوئى، تبریزى، سیستانى: مسأله بنا بر احتیاط (سیستانى: بنا بر مشهور) روزۀ زن مستحاضۀ کثیره، در صورتى صحیح است که غسل نماز مغرب و عشاى شبى که مى‌خواهد فرداى آن را روزه بگیرد به جا آورد، و نیز در روز غسلهایى را که براى نمازهاى روز واجب است انجام دهد، ولى اگر مستحاضۀ متوسطه باشد بعید نیست که در صحت روزه‌اش غسل شرط نباشد.

سیستانى: ولى بعید نیست که در صحّت روزه‌اش، غسل شرط نباشد، هم چنان که بنا بر اقوىٰ در مستحاضۀ متوسّطه شرط نیست.

زنجانى: مسأله اگر زن مستحاضه غسلهایى را که براى نمازهاى روزانه یا براى نمازهاى شب قبل یا شب بعد باید انجام دهد به جا نیاورد، روزه‌اش باطل نمى‌شود، هر چند احتیاط مستحب آن است که قضاى آن روز را نیز به جا آورد.

مکارم: مسأله زن مستحاضه باید روزه ماه رمضان را بگیرد و در صورتى روزۀ او صحیح است که غسل نماز مغرب و عشاى شبى که مى‌خواهد فرداى آن را روزه بگیرد به جا آورد و هم چنین غسلهاى روزى را که روزه است (بنا بر احتیاط واجب) .

[مسأله ۴۱۹ اگر بعد از نماز عصر مستحاضه شود]

مسأله ۴۱۹ اگر بعد از نماز عصر، مستحاضه شود و تا غروب غسل نکند روزۀ او صحیح است (۱) .

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه بهجت نیست

(۱) گلپایگانى: و بنا بر احتیاط لازم ( صافى: و بنا بر احتیاط) شرط است در صحت روزۀ این روز، غسل نماز مغرب و عشاءِ شب بعد؛ چنانچه گذشت.

سیستانى: روزه، بدون اشکال صحیح است.

مکارم: مسأله هر گاه زن روزه دار بعد از نماز ظهر و عصر مستحاضه شود براى روزۀ آن روز غسلى ندارد.

حتما بخوانید  یائسگی چیست و یائسه کیست؟

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)


نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3963 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 20
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است