لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

رابطه زناشویی در روزهای که حیض زن قطعی نیست

دسته: احکام حیض
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۲ دی ۱۳۹۵
رابطه زناشویی در روزهای که حیض زن قطعی نیستReviewed by کارشناس دینی on Jan 1Rating: 3.5

[مسأله ۴۵۱ رابطه زناشویی و نزدیکی در زمان هایی که حیض زن قطعی نیست]
مسأله ۴۵۱ جماع کردن در روزهایى یا شب هایی هم که حیض زن قطعى نیست ولى شرعاً باید براى خود حیض قرار دهد حرام است (۱) . پس زنى که (بیشتر از ده روز خون مى‌بیند و (۲)) باید به دستورى که بعداً گفته مى‌شود روزهاى عادت خویشان خود را حیض قرار دهد، شوهرش نمى‌تواند در آن روزها با او نزدیکى نماید (۳) .

این مسأله، در رسالۀ آیت اللّٰه مکارم نیست

(۱) زنجانى: جایز نیست. .

(۲) [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت اللّٰه زنجانى نیست]

(۳) زنجانى: هم چنین در روزهایى که زن شرعاً مى‌تواند براى خود حیض قرار دهد هم چون روزهاى استظهار که در مسألۀ[اختصاصى (۴۸۷) ، صفحۀ(۲۷۳)]توضیح داده شده است اگر زن آن روزها را حیض قرار دهد، شوهرش نمى‌تواند در آن روزها با او نزدیکى کند، و لازم نیست در حیض قرار دادن از شوهر خود اجازه بگیرد، اگر چه احتیاط استحبابى در اجازه گرفتن است.

مسأله اختصاصى
نورى: مسأله ۴۵۴ بر مرد لازم است چنانکه گفته شد با زن خود در حال حیض در قُبُل نزدیکى نکند و اگر نزدیکى کرد مرتکب گناه شده است باید استغفار کند؛ ولى دادن کفاره که ذکر مى‌شود بنا بر احتیاط مستحبى است.

 

منبع: توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای ۱۳ نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت، فاضل، اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.(نام هر کدام از مراجع که در مسئله بالا ذکر نشده است یعنی موافق با مساله است و مواردی که مرجعی مخالف مساله فوق است در زیر مسئله ذکر شده است.)

حتما بخوانید  حکم شک در خون حیض

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3963 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 52
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است