لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

دین از نظر جامعه شناسان

دسته: سایر موضوعات
۵ دیدگاه
چهارشنبه - ۱۱ آذر ۱۳۹۴
دین از نظر جامعه شناسانReviewed by کارشناس دینی on Dec 2Rating:

اگر دین را با چیزی مانند پزشکی مقایسه کنیم ، حکم خواهیم کرد که دین یک امر اجتماعی است و پزشکی یک موضوع فردی . البته به سبب ارتباط محکم و متقابل فرد و اجتماع ، می توان هر موضوع فردی را اجتماعی و هر موضوع اجتماعی را فردی نیز نامید. جامعه شناسان دین را یک نهاد اجتماعی می دانند و به همین دلیل ، درباره آن بحث می کنند، ولی پزشکی یک نهاد نیست و جامعه شناسان با آن کاری ندارند.
رویکرد جامعه شناسان به مبحث دین رویکردی علمی است . علوم در گذشته به ماوراءالطبیعه وابسته بودند و همین وابستگی موجب پدید آمدن رشته هایی مانند علوم غریبه و مانع پدید آمدن رشته هایی چون جامعه شناسی می شد. علوم غریبه (مثلا کیمیاگری ) قابل تبیین نبود و صرفا شیوه هایی را پیشنهاد می کرد و مدعی می شد که به نتیجه معینی می انجامد. در فضای فکری قدیم که رازوری حاکم بود، علم جامعه شناسی که به توضیح پدیده ها می پردازد، جایی نداشت . از اواخر قرون وسطی ، زمزمه جدایی علم از ماوراءالطبیعه پیدا شد و به تدریج این شیوه پا گرفت و از مغرب زمین به سراسر جهان سرایت کرد.
از این رو، دور از انتظار نیست که جامعه شناسان هنگام سخن گفتن درباره دین ، کاری به جنبه آسمانی آن نداشته باشند و آن را ساخته ذهن بشر و تکامل یافته جادو بدانند که برای تاءمین نیازهای معیشتی ساخته شده است ؛ زیرا دیدگاه علمی هر چیز را از آسمان فرو می کشد و آن را تشریح و تبیین می کند.
به نظر جامعه شناسان ، دین ، دست کم در مراحل نخستین خود، سخت به جادوی ابتدایی می ماند؛ به این معنا که جادوگر و دیندار، هر دو می کوشند تا با تدبیری هستی را بر سر مهر آورند و آسایش خود را تاءمین کنند. پس هر دو ندا در می دهند و از نیروهای مطلوب خود یاری می جویند؛ با این تفاوت که اولی نیروهای یاری رسان و راحت بخش را در طبیعت می داند، ولی دومی آنها را در ماورای طبیعت می جوید. تفاوت دیگر اینکه اولی برای دست یافتن به نیروهای دور دست غیر طبیعی ، راهی جز تضرع نمی یابد. جادوگر بر نیروهای طبیعی عمل می کند و آنها را به همراهی می خواند، اما دیندار از نیروهای غیرطبیعی می خواهد که او را در مقابل نیروهای طبیعی دریابند. جادوگر شی ء مورد عمل خود، آمرانه می گوید:(یار من باش !)، دیندار صرفا استرحام می کند.

حتما بخوانید  1- تعریف دین ، مذهب ، ملت و شریعت

منابع
سایت حوزه آنلاین
کتاب آشنایی با ادیان بزرگ/حسین توفیقی


نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3954 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 8
برچسب ها:
دیدگاه ها
جمشید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۰۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

پاسخگویی به پرسش ها بهتر از این نمیشه، ممنون

سجاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۱۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

قبلا سایت های دیگه نیز عضو بودم و یه مقدار دیر به سوالات پاسخ می دادند ولی در اینجا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ می دهند…تشکر ویژه

سالار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سپاس و قدردانی ویژه بابت پاسخگویی به سولات

حیدر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۵۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

فقط یک کلام، تشکر و ممنون

محسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بعنوان یکی از کاربران این سایت از زحمات شما برای پاسخگویی کمال قدردانی را دارم

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است