لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

آیا حیوانات نیز در قیامت محشور می شوند؟

دسته: آخرت شناسی , معارف
۵ دیدگاه
جمعه - ۴ تیر ۱۳۹۵
آیا حیوانات نیز در قیامت محشور می شوند؟Reviewed by کارشناس دینی on Jun 24Rating:

در قرآن کریم بعضى از آیات وجود دارد که با صراحت به سیر و حرکت حیوانات و همه جنبنده‏ها و پرنده‏ها، به سوى معاد و قیامت اشاره مى‏کند:

وَ مَا مِنْ دَابَّهٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُکُمْ مَا فَرَّطْنَا فِی الْکِتَابِ مِنْ شَیْ‏ءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ‏[۱]؛

«نیست هیچ جنبنده‏اى در زمین و نیست هیچ پرنده‏اى که با دو بال خود پرواز مى‏کند؛ مگر اینکه همه آنها مانند شما انسان‏ها، امت‏هایى هستند و ما در کتاب [تکوین‏]، چیزى را بى‏حساب به وجود نیاورده‏ایم. سپس [همه‏ این جنبنده‏ها و پرنده‏ها] به سوى پروردگارشان محشور مى‏شوند».

این آیه با صراحت کامل، همه جنبنده‏ها و پرنده‏ها را- که شامل تمامى اصناف، انواع و طبقات حیوانات مى‏گردد- حساب شده و داراى اجتماعات و مقررات و نظم خاص حاکم در اجتماعات آنها و نیز شعور و اراده و حرکت و سیر به سوى معاد و مبدأ متعال، مى‏داند و با وجود صراحت خاصّ این آیه در حشر همه حیوانات، هیچ گونه شبهه و تردیدى، در اصل حرکت به سوى معاد باقى نمى‏ماند.

قرآن همچنین مى‏فرماید: وَ اذا الوُحُوشُ حُشِرَت‏[۲]. گرچه این آیه، دلالت بر حشر وحوش مى‏کند؛ اما این حقیقت را نیز مى‏رساند که غیر وحوش نیز محشور خواهند بود.

بنابراین وقتى مى‏گوییم همه موجودات، بدون استثنا- به مقتضاى آیات قرآنى- به سوى مبدأ متعال و به سوى معاد، برگشت نموده و حرکت مى‏کنند و به مبدأ متعال مى‏رسند؛ نباید از این جملات برداشت نادرستى کرد و اندیشید که در روز قیامت، رسیدن موجودات به مبدأ متعال، به یک معنا بوده و رسیدن موجودات به او معناى واحدى دارد؛ بلکه باید توجّه داشت که رسیدن به مبدأ متعال در خصوص هر موجودى، به معناى خاصى است؛ مثلًا رسیدن انسان به مبدأ متعال، با رسیدن موجودات دیگر به او فرق دارد.

حتما بخوانید  در لحظه مرگ چه اتفاقی می افتد؟

همچنین رسیدن هر موجودى، غیر از رسیدن موجود دیگر است و نیز نتیجه حرکت و راه و روش هر کدام از موجودات- که در معاد ظاهر مى‏گردد- نتیجه مخصوصى بوده و غیر از نتیجه حرکت و راه و روش موجود دیگرى است.

اگر به شما گفته شود: در فصل بهار، همه خاک‏ها به حرکت در مى‏آیند و نتایج حرکت‏ها در فصل تابستان ظاهر مى‏گردد، آیا شما از این جمله، چنین مى‏فهمید که همه حرکت‏ها، نتیجه واحدى خواهد داد و نتیجه‏ها یک شکل و یکسان خواهد بود؟! اگر گفته شود: همه موجودات، به سوى نقطه‏اى که «معاد» نامیده مى‏شود، حرکت مى‏کنند و همه در آن روز، نتایج حرکت‏ها را خواهند یافت و همه به مبدأ متعال خواهند رسید؛ آیا این چنین خواهید فهمید که نتیجه‏ها یکى بوده و همه، به یک نحو، به معناى واحد به او خواهند رسید؟!

افرادى هستند که وقتى چنین مى‏شنوند، آن چنان فکر مى‏کنند و سپس با شگفتى مى‏پرسند: آیا همه موجودات، مانند انسان به او مى‏رسند و همه موجودات، نتیجه و جزاى اعمالشان را مى‏بینند و به بهشت و جهنم مى‏روند و …؟![۳]

________________
پی نوشت ها:
[۱]الانعام( ۶)، آیه ۳۸ ..

[۲] تکویر( ۸۱)، آیه ۵ ..

[۳]  براى اطلاعات بیشتر ر. ک: محمد شجاعى، معاد یا بازگشت به سوى خدا، ج ۱، صص ۵۳- ۶۹ ..


نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3963 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 6
برچسب ها:
دیدگاه ها
سعید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باعرض سلام، به آرزوی سلامتی برای شما بابت تلاش و زحمات مخلاصانه شما در تبلیغ دین، موفق باشید.

خسرو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام ، من یکی که تجربه خوبی با سایت شما داشتم و به دوستام هم توصیه کردم یه سر به این سایت بزنند و عضو شوند

کتایون این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

پاسخکده خیلی دوستت دارم

هوشنگ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۰۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دوستان دیگر نیز در نظرات و پاسخگویی به سوالات شرکت کنند

اسماعیل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کمال تشکر باب سایت خوبتان

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است