لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

آیا پیامبر (ص) دارای علم غیب است؟

دسته: پیامبر شناسی , معارف
۲ دیدگاه
جمعه - ۴ تیر ۱۳۹۵
آیا پیامبر (ص) دارای علم غیب است؟Reviewed by کارشناس دینی on Jun 24Rating:

با توجه به اینکه پیامبر صلى الله علیه و آله علم لدنى و غیب داشتند؛ چرا عده‏اى مبلّغ را فرستادند که به فاجعه «رجیع» و بعد «بئر معونه» منجر شد؟

یکم. پیامبر صلى الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام، در مسائل عادى فردى و امور اجتماعى، موظف به استفاده از علم عادى بوده‏اند. ازاین رو همواره در این گونه مسائل‏ از طرق معمولى تحقیق و کسب آگاهى نموده و بر اساس برآیندهاى آن عمل مى‏کردند. سرّ این مسئله نیز آن است که آنان الگوى بشریتند و اگر در مسیر زندگى و حرکت‏هاى اجتماعى، راهى غیر از این بپویند؛ دیگر جنبه اسوه بودن خود را از دست خواهند داد و جهانیان به بهانه آنکه آنان با علم لدنى عمل مى‏کرده‏اند، از حرکت‏هاى سازنده انقلابى و اصلاحى باز خواهند ایستاد.

دوم. برخى از عالمان دینى بر این عقیده‏اند که علم غیب براى پیامبر صلى الله علیه و آله و امامان علیهم السلام شأنى است؛ یعنى، چنان نیست که همواره هر چیزى را بالفعل بدانند؛ بلکه اگر بخواهند از طریق غیبى بدانند، خواهند دانست و یا اگر خدا بخواهد، علم چیزى را در اختیار آنان خواهد گذاشت.

سوم. براساس دیدگاه علامه طباطبایى علم غیب به واقع محتوم و تغییرناپذیر تعلق مى‏گیرد. بنابراین آنچه پیامبر صلى الله علیه و آله وامامان علیهم السلام از طریق غیبى مى‏دانند، همان چیزى است که حتماً واقع خواهد شد. مانند کسى که از عمارت بسیار بلندى پرتاب گردیده و در بین راه مى‏داند که به سرعت به زمین اصابت خواهد کرد. این گونه آگاهى، چیزى نیست که با آن بتوان تغییرى ایجاد کرد و سرنوشت چیزى را تغییر داد.

حتما بخوانید  به چه دلیل غدیر خم دلالت بر امامت امام علی (ع) می کند؟

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3943 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 9
برچسب ها:
دیدگاه ها
سهراب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

پاسخکده خیلی دوستت دارم

بیژن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با عرض سلام، وظیفه خود میدانم که بابت زحمات شبانه روزی شما درپاسخگویی به سوالات کاربران تشکر ویژه داشته باشم

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است