لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

در باره اینکه اولیای الهی هنگام دعا ونماز بدنشان می لرزید توضیح دهید؟

دسته: اخلاق و عرفان
۶ دیدگاه
شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۵
در باره اينكه اولياي الهي هنگام دعا ونماز بدنشان مي لرزيد توضيح دهيد؟Reviewed by کارشناس دینی on Jul 2Rating:

[ad_1]

روح و جسم آدم در یکدیگر تأثیر متقابل دارند و تغییرات و تحولات هر کدام دارای آثاری در دیگری است. مثلا اگر جسم آدم بیمار گردد یا دچار آسیبی شود، روح نیز دچار تألم و افسردگی می شود و نشاط و شادابی از آن گرفته می شود و یا سلامتی جسم به روح شادابی و بهجت می بخشد. از آن طرف حالاتی روحی و روانی مثل خجالت و ترس و شادمانی و سایر حالات درونی و باطنی، آثاری ویژه در جسم آدم دارند. مثلا ترس باعث زردی چهره و خجالت و انفعال باعث سرخی آن می شود. احساس عظمت و بزرگی و جلال و شکوه که احساسی درونی و روحانی است مانند سایر حالات روحی، درجسم آدم آثار ویژه ای ایجاد می کند که گاهی به صورت لرزشی خفیف در سراسر وجود آدم دیده می شود و خوف و ترسی که ناشی از درک عظمت و بزرگی است وجود آدم را در بر می گیرد. خداوند متعال در آیه ۲ سوره مبارکه انفال در باره اهل ایمان چنین می فرماید: «انما المؤمنون الذین اذا ذکر الله وجلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم آیاته زادتهم ایمانا و علی ربهم یتوکلون؛ مؤمنان (حقیقی) تنها کسانی هستند که وقتی نام خداوند متعال برده می شود قلبشان ترسان می شود و هنگامی که آیات الهی بر آنها خوانده می شود، ایمانشان زیاد می گردد و تنها بر پروردگارشان توکل و تکیه دارند».
و نیز در آیه ۲۳ سوره مبارکه زمر درباره قرآن کریم می فرماید: «الله نزل احسن الحدیث کتبا متشبها مثانی تقشعر منه جلود الذین یخشون ربهم ثم تلین جلودهم و قلوبهم الی ذکر الله؛ خداوند متعال بهترین سخن را نازل کرده، کتابی که آیاتش (از نظر لطف و زیبایی و عمق محتوا) همانند یکدیگر است، آیاتی مکرر دارد (تکراری شوق انگیز) که از شنیدن آیاتش لرزه بر اندام کسانی که از پروردگارشان خائفند می افتد، سپس برون و درونشان نرم و متوجه ذکر خدا می شود».
چون انبیای الهی مظهر عظمت و بزرگی خدای متعال و آشکار کننده جلال و جبروت خداوند متعال می باشد، آدم با شنیدن نام آنها قدس و جلالت و شکوه معنوی و الهی را به یاد می آورد و این احساس عظمت و روحانیت قلب را از شوق آمیخته با ترس و حیرت لبریز می کند و اثر این احساس و درک باطنی و روحانی در بدن و جسم به صورت احساس لرزه ظاهر می گردد که انعکاس و عکس العمل همان درک درونی و قلبی است و این حالت در هنگام دعا نیز که آدم با کانون عظمت و قدرت و دانش و حیات مرتبط و پیوسته می گردد و ذره ای ناچیز به دریای عظمت و جلال و جبروت متصل می گردد، اتفاق می افتد و ظهور می یابد.
[ad_2]

حتما بخوانید  عارف شدن

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3955 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 7
برچسب ها:
دیدگاه ها
سجاد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

من که به جوابم رسیدم خیلی ممنون

کامران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سپاس و قدردانی ویژه بابت پاسخگویی به سولات

بهنام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

قبلا سایت های دیگه نیز عضو بودم و یه مقدار دیر به سوالات پاسخ می دادند ولی در اینجا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ می دهند…تشکر ویژه

زینت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام ، من یکی که تجربه خوبی با سایت شما داشتم و به دوستام هم توصیه کردم یه سر به این سایت بزنند و عضو شوند

عبدالله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا چه سایت محشری کلی از جواب سوالاتم را اینجا یافتم

ایرج این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با عرض سلام خدمت همه دوستان، حداقل کاری که از دست ما بر میاد تشکر و قدردانی بابت زحمات شبانه روزی کارشناسان سایت است من به نوبه خودم متشکرم

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است