لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

آیا تفکر هم ریشه در روح دارد یعنی ما وقتی فکر می کنیم به همه چیز فکر می کنیم و مکان و موقعیت خاصی نمی خواهد و آیا می توان گفت که تفکر همان روح است؟

دسته: معارف
۴ دیدگاه
شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۵
آيا تفكر هم ريشه در روح دارد يعني ما وقتي فكر مي كنيم به همه چيز فكر مي كنيم و مكان و موقعيت خاصي نمي خواهد و آيا مي توان گفت كه تفكر همان روح است؟Reviewed by کارشناس دینی on Jul 2Rating:

[ad_1]

اندیشه، اندیشیدن (تفکر) به طور کامل ریشه در روح آدم دارد. جسم آدم و دستگاه عصبی او، پدیده ای مادی است و موجودات مادی مرکب و منقسم به اجزای گوناگونند که این اجزاء مادی، بدون در نظر گرفتن وساطت عنصری فرامادی از هم می گسلند و هیچ گاه توانائی در کنار هم قرار گرفتن و پدید آوردن یک موجود واحد را ندارند. از طرف دیگر این اجزاء مادی دارای احکامی مثل قبول اشاره حسی، تجزیه و تغییر و… هستند که دانش و اندیشه فاقد آنها است. بنابراین هیچ اندامی از پیکر آدمی جای دانش نیست زیرا خصوصیات دانش و ویژگی های جسم باهم کاملا متفاوتند. (ر.ک: دروس معرفت نفس، آیه الله حسن زاده آملی، ص ۱۶۹ به بعد) پس تفکر ریشه در موجودی غیر مادی (روح) دارد اگر چه دستگاه عصبی و مغز آدم ابزار روح برای کسب دانش هستند. اما در آدم، اندیشدن و اندیشه در مکان و موقعیت خاص صورت می پذیرد زیرا نفس آدم به خاطر نیاز به استکمال، در قالب بدن جلوه گر شده است تا در دنیا مادی به کمالات جدید دست پیدا کند و نیروهای بالقوه خود را شکوفا و بالفعل کند. پیداست که اندیشیدن یکی از کارهای نفس است و وقتی نفس آدم در کالبد مادی خویش و در دنیا مادی جلوه گر شده است باید از دریچه زمان و مکان به اشیاء بنگرد زیرا زمان و مکان عنصر ذاتی دنیا است و ممکن است بگوئیم تفکر و اندیشه و دانش همان روح است و این نظریه بر اساس اتحاد عاقل (روح) و معقول (دانش و اندیشه) معنا پیدا می کند و اثبات این نظریه نیازمند بحثی طولانی است.(ر.ک: کتاب دروس اتحاد عقل و معقول، آیت الله حسن زاده آملی)
[ad_2]

حتما بخوانید  فاصله بین مرگ و قیامت چقدر است؟

نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3955 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 6
برچسب ها:
دیدگاه ها
دانیال این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از دوستان گرامی تقاضامندیم سوالات خود را از قسمت ارسال پرسش بفرستید و جهت پاسخگویی به سوالات از قسمت دیدگاه‌ها اقدام کنید.

جاوید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

فقط می تونم بگم ممنون

سامان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی سایت خوبی دارید و ممنون که وقت میزارید برای سوالات ما

کتایون این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوستان دیگر نیز در نظرات و پاسخگویی به سوالات شرکت کنند

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است