لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران

به نظر شما فاصله طبقاتی موجود در جامعه، به چه عواملی بستگی دارد؟

دسته: فرهنگی و اجتماعی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵
به نظر شما فاصله طبقاتي موجود در جامعه، به چه عواملي بستگي دارد؟Reviewed by کارشناس دینی on Aug 3Rating: 5.0

پاسخ : فاصله طبقاتی: در اینکه در جامعه اسلامی ما, فاصله طبقاتی رنج آوری هست، جای بحث ندارد. البته ممکن است گفته شود شکاف طبقاتی در کشورهای سرمایه‏داری، به مراتب وسیع‏تر و عمیق‏تر از ایران اسلامی ما است؛ ولی بدون تردید جامعه ما نیز به این بلای جانکاه مبتلا است. عواملی گوناگون منجر به فاصله طبقاتی گشته است؛ از جمله:

۱. انتقال فاصله طبقاتی از رژیم گذشته؛ ۲. استعداد ذاتی افراد؛ برخی تواناتر و برخی کندتر هستند و برخی دچار معلولیت‏های جسمی و ذهنی هستند و در نتیجه، عقب می‏مانند . ۳. تکنولوژی و صنعت؛ به عنوان مثال، دیروز محیط کارگری محدود به کارگاه‏های کوچک می‏شد و تفاوت فاحشی بین حقوق کارگر و کارفرما احساس نمی‏شد؛ ولی «غول صنعت» ناگهان سر برآورد و کارگاه کوچک مبدل به کارخانه عظیمی شد و با افزایش تولید، ثروت سرمایه‏داران به طور تصاعدی افزونی گرفت؛ درحالی که حقوق کارگر تقریباً ثابت ماند). ۴. نظام اقتصادی ما غلط و بیمارگونه؛ ۵. طفره رفتن گروهی از مردم از پرداخت حقوق قانونی (مالیات) و حقوق شرعی (خمس و زکات)؛ ۶. احتکار و گران‏فروشی؛ ۷. رباخواری؛ ۸. خیانت به بیت‏المال و اموال دولتی؛ ۹. کلاهبرداری وخیانت به دیگران؛ ۱۰. رویدادها و حوادث غیرمترقبه؛ ۱۱. ضعف مدیریت کارگزاران اقتصادی؛ ۱۲. نقش واسطه‏ها و دلال‏ها در اجحاف به طبقه ضعیف؛ ۱۳. اسراف و ریخت و پاش‏های کلان؛ ۱۴. فشار و دخالت عوامل خارجی؛ ۱۵. نبود کار و اشتغال و… . در یک کلام مهمترین عامل،عدم حاکمیت عدالت اجتماعی است که خود دلایل مختلفی ـ ازجمله بی‏تقوایی، دلبستگی به دنیا ومال اندوزی وعدم نظارت کارآمد بر کار گزاران حکومتی و … ـ دارد.

حتما بخوانید  چرا گروهی خاص اصرار دارند مردم حرف آنها را بپذیرند؟ آیا اصرار و اجبار مردم در این موضوع می‌تواند نتیجه‌بخش باشد؟

راه‏کارها: راه‏کارهای گوناگونی برای رفع این مشکل وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد: ۱. در درجه اول، جراحی و معالجه این نظام اقتصادی بیمار؛ ۲. پرورش مدیران کارآمد و با تجربه؛ ۳. جدی گرفتن پرداخت مالیات‏های قانونی و نیز گرفتن خمس و زکات و پرداخت آن در مصالح عامه؛ ۴. فراهم ساختن زمینه کار و تولید به طور عادلانه برای همه اقشار؛ ۵. مقابله با فشارهای خارجی و کوتاه کردن دست‏های مرئی و نامرئی عوامل خارجی؛ ۶. جلوگیری از اسراف و حیف و میل و فراهم کردن زمینه رفاه عامه مردم با صرفه‏جویی؛ ۷. برخورد قاطعانه با زر اندوزی و انباشتن ثروت؛ ۸. برخورد جدی با افراد خاین و اختلاس کننده در بیت‏المال؛ ۹. پرداخت منصفانه حقوق کارگران و برخورداری آنان از بیمه و سهام و سایر مزایا؛ ۱۰- تدوین سیاست تربیتی نظام؛ به گونه‏ای که مردم از دوران ابتدایی تا مراحل عالی، مملکت را خانه خود و سایر افراد را همچون اعضای یک خانواده احساس کنند و هر کس تنها به فکر منافع شخصی نباشد. V}جهت اطلاع بیشتر، مطالعه چند کتاب پیشنهاد می‏گردد: ۱. سید محمّد باقر صدر، اقتصاد ما، ج ۱، ص ۳۵۳ و ج ۲، ص ۳۰۳؛ علامه طباطبایی، اسلام و اجتماع، ص ۳۸ و ص ۹۲؛ هاشمی نژاد، مسائل عصر ما، ص ۱۰۳؛ ادوارد ج. کرب، نابرابری اجتماعی، ترجمه محمد سیاهپوش؛ جامعه‏شناسی قشرها و نابرابری‏ها، گروهی از نویسندگان؛ محمّد قطب، اسلام و نظام طبقاتی، ص ۱۲۳؛ شهید بهشتی و باهنر و علی گلزاده غفوری، شناخت اسلام، ص ۵۰۶ {V


نوشته شده توسط:کارشناس دینی - 3955 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 3
برچسب ها:
دیدگاه ها

توجه: وارد کردن نام و ایمیل اختیاری است